BKP

Networking - Twój sprzymierzeniec w poszukiwaniu pracy

Networking - Twój sprzymierzeniec w poszukiwaniu pracy

Poszukiwanie pracy jest zwykle procesem żmudnym i czasochłonnym, a także bardzo frustrującym

Jeśli opieramy się na tradycyjnych sposobach poszukiwania zatrudnienia, wysyłając swoją aplikację tylko w odpowiedzi na zamieszczone na portalach z ofertami pracy ogłoszenie, poszukiwania mogą stać się prawdziwą udręką.

Nie dość, że aby doczekać się jakiegokolwiek odzewu, trzeba aplikacji wysłać naprawdę dużo, bo kandydatów o podobnych kwalifikacjach często nie brakuje, to jeszcze często konkurujemy z osobami o lepszym CV od naszego.

Jakie więc masz szanse na to, że pracodawca wybierze akurat Ciebie ❓ 

Jeśli nie wyróżniasz się jakimiś szczególnymi umiejętnościami i kwalifikacjami, nie ukończyłeś prestiżowej uczelni, albo dwóch (najlepiej zagranicznych), nie władasz biegle kilkoma językami obcymi, nie masz odpowiedniego doświadczenia – proces zdobywania dobrej posady potrafi dać nieźle w kość.

A gdyby tak można było inaczej…

MOŻNA, a nawet trzeba – postaw na networking.

Nie tylko w biznesie, ale również w procesie poszukiwania i zmiany zatrudnienia może on okazać się strzałem w 10tkę. 

Wiele dobrych ofert pracy nie jest ogłaszanych, lecz przekazywanych tzw. pocztą pantoflową. Networking daje Ci więc możliwość dotarcia do nich przed innymi i zaprezentowania się decydentom z jak najlepszej strony. Nigdy nie wiesz, kiedy taka okazja może się nadarzyć.

Nie trać więc nadziei i konsekwentnie poszerzaj swoją sieć kontaktów. Bierz udział w spotkaniach branżowych, konferencjach, eventach, targach. Nie omijaj żadnej okazji do poznawania nowych ludzi.

Jednak bądź w tym subtelny i pamiętaj o kilku zasadach. Oto one:

- pierwsze dobrze wrażenie można zrobić tylko raz. Nie zmarnuj tej szansy. Zanim więc udasz się na jakiekolwiek wydarzenie networkingowe, odpowiednio się do niego przygotuj. Zbierz informacje o osobach, które na nim będą, na rozmowie z którymi Ci szczególnie zależy. Przygotuj krótką prezentację o sobie tzw. elevator pitch. Nie daj się Twojemu rozmówcy zaskoczyć!

- nie pytaj bezpośrednio o pracę, lecz skup się na zdobywaniu potrzebnych Ci informacji i rozmowie z innymi. Bądź sobą, nikogo nie udawaj. Nowe kontakty to potencjalne szanse na pracę. Nawet jeśli osoba, którą poznałeś w obecnej chwili nie poszukuje pracownika, nie wykluczone, że za jakiś czas będzie rekrutować, a wtedy może sobie o Tobie przypomnieć. Albo też, szepnie o Tobie dobre słówko swoim kontaktom…

- pielęgnuj w sobie postawę wdzięczności – staraj się oferować pomoc swoim rozmówcom, ale też odwzajemniaj się, gdy ktoś wyświadczy Ci przysługę;

- pozostawaj w kontakcie z poznanymi osobami, dbaj o te znajomości i bądź zawsze gotowy zaoferować im swoją pomoc.

Można inaczej ❤️
 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij